رزین چوب

02122049741 تلفن تماس
رزین چوب چیست؟

تلفیق رزین اپوکسی با چوب یک هنر بسیار زیبا و شیک است که امروزه در زمینه های مختلف دکوراسیونی جای خود را پیدا کرده است و محبوبیت و طرفداران و علاقه مندان زیادی دارد که با قیمت های مناسب این کار را انجام میدهند.

آنیل چوب
آنیل چوب

رزین چوب

امروزه کار های ترکیبی در هر زمینه ای مخصوصا برای دکوراسیون داخلی منازل و مکان های دیگر طرفداران و علاه مندان زیادی پیدا کرده است.

مخصوصا اگر این ترکیبات با چوب های طبیعی باشد که میتواند روحیه ای شاد را بدهد.

رزین چوب هم یکی از همین ترکیبات است که امروزه افراد زیادی از این ترکیبات در منازل و یا محل کار خود استفاده میکنند.

به همین دلیل شرکت آنیل چوب تصمیم گرفته است در کنار تولید و فروش و نصب پارتیشن اداری ، جدید ترین و محبوب ترین انواع رزین چوب را تولید و به فروش برساند.

 

رزین چوب چیست؟

رزین اپوکسی چوب یک ماده شیمیایی دو جزئی است که به همراه هاردنر یا خشک کن در بازار به فروش میرسد که در صنعت مصرف میشود.

رزین چوب بعد از خشک شدن حالت کریستالی و شفاف پیدا میکند و به حالت جامد تبدیل میشود که از این خاصیت در نقاشی های آبستره و همچنین تثبیت انواع سطوح و ضد آب کردن سطح ها استفاده میشود.

این محصول علاوه بر اینکه در صنعت کاربرد های زیادی دارد ، همچنین به دلیل شفاف و زیبا بودن مورد توجه هنر دوستان برای ساخت اشیا مختلف قرار گرفته است که از محبوب ترین آنها میتوان به اشیا تزئینی خانه ها و همچنین زیور آلات اشاره کرد.

کار با رزین و طرح های رزینی گستردگی فراوانی داره و از انواع رنگ ها ،منجوق ها، چوب ، اشیاء تزئینی و از همه مهمتر گل های طبیعی خشک و انواع حشرات surprise درساخت گردنبند رزینی ، انگشتر رزینی استفاده میشود.

علاوه بر اینکه در آخر مشاهده نتیجه کار بسیار هیجان انگیز است ، همان اندازه هم مراحل کار با رزین برای ساخت انواع اشیا بسیار آسان و جذاب است.

هنر چوب و رزین شامل موارد زیادی از جمله استفاده از قالب سیلیکونی و کار با تکه های چوب و برش چوب و رزین و پولیش و پرداخت و .... میشود.

 

رزین چوب

هزینه رزین چوب

به کار گیری چوب و محصولات چوبی در دکوراسیون منازل روز به روز طرفداران بیشتری پیدا میکند. از دلایل عمده ای که از چوب در چیدمان خانه استفاده می کنند زیبایی و سادگی و ایجاد حس زندگی و طبیعت را می توان اشاره کرد اما هنرهای رزین و  وود آرت (Wood Art) ساخت میز رزین و چوب امروزه بسیار پر طرفدار می باشد.

رزی چوب  یا رزین اپوکسی چوب از خدمات مربوط به صنایع چوبی است که به تازگی استقبال زیادی از آن شده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است و شرکت آنیل چوب نیز یکی از شرکت های معتبر در این زمینه است.

رزین اپوکسی از خانواده ی رزین های دوجزئی است که شامل «پایۀ رزینی» و «هاردنر» می باشد. این دو جزء باید به نسبت مشخص، بنا بر فرمولاسیون و کاربرد آن، با یکدیگر مخلوط شوند و سپس روی سطح یا قالب دلخواه استفاده شود.

به طور خلاصه میتوان گفت زیبایی ای که این محصولات به خانه ها هدیه داده اند انکار ناپذیر است.

 

ویژگی های رزین چوب با کیفیت

 • چسبندگی عالی به سطح
 • مقاومت شیمیایی خوب در برابر اسیدها
 • مقاومت مکانیکی بسیار بالا
 • تحمل 5 تن فشار لاستیک در هر سانتی متر مربع
 • رسانا نیست و تا حدودی عایق جریان الکتریسیته است (البته میتوان آنرا رسانا کرد)
 • نوع خاصی از رزین اپوکسی میتواند هادی الکتریسیته ساکن باشد
 • جرم نمیگیرد
 • چربی و انواع آلودگی از روی آن براحتی پاک میشود
 • سر بودن (لیز شدن سطح) کمتر از کاشی و سرامیک است.
 • بهتر است آنرا در داخل ساختمان استفاده کنید (indoor)
 • مقاومت دمایی رزین اپوکسی پس از خشک شدن خوب است به طوری که تا60 درجه به صورت مداوم و نهایتاً 80 درجه به صورت لحظه ای میتواند تحمل کند و ذوب نشود.
 • رزین اپوکسی آتشزا نیست ولی ضد حریق هم نیست.
 • تنوع رنگی نامحدود دارد و میتواند با محیط سازگاری کامل پیدا کند.

 

صفحه میز با رزین چوب

رزین چوب

صفحه میز با چوب و رزین طرح و ایده است که امروزه در مکان های مختلفی مانند منازل و شرکت ها و ادارات مورد استفاده قرار میگیرد و زیبایی خاصی ایجاد میکند زیرا بدون شک همه از دیدن این ترکیب عالی هیجان زده میشوند و لذنت میبرند.

این ایده را میتوان با طرح و مدل و شیوه های مختلف روی صفحه چوب انجام داد اما اگر فردی متخصص و هنرمند و کاربلد این کار را انجام دهد مطمئنا نتیجه نهایی شیک تر خواهد شد.

 

میز چوب و اپوکسی

یکی از مهم ترین مراحل در ساخت میز چوب و اپوکسی ، انتخاب چوب است. زیبایی میز بستگی به انتخاب چوبتان دارد. اگر چوب زیبایی انتخاب کنید نیمی از مسیر راه رفته اید.

در انتخاب چوب دو نکته مهم وجود دارد اول قیمت چوب و دوم زیبایی چوب.

انتخاب چوب کاملا سلیقه ای است, اما گونه های زیر از نوع چوب های مناسب و زیبا هستند که برای کار با رزین اپوکسی توصیه میشوند:

 • چوب گردوی سفید یا سیاه
 • چوب توسکا
 • چوب سنجد
 • چوب توت
 • چوب افرا
 • چوب بادام
 • چوب عناب

 

رزین چوب زیورآلات

ابتدا قالب سیلیکونی را با لوازم تزیینی مانند چوب، اکلیل، حشرات پلاستیکی، یادگاری های کوچک، بدلیجات فلزی و … پر میکنیم.

حالا نوبت آماده کردن رزین است.

ابتدا رزین را به مدت ۲۰ دقیقه در آب گرم قرار داده تا رزین رقیق شده و حباب های آن خارج شود. این کار باعث می شود تا حباب های ایجاد شده در زمان هم زدن به راحتی از رزین خارج شود.

هاردنر از اسمش که پیداس یک سخت کنندس چرا اضافه می کنیم به رزین به این علت که رزین به خودی خودی خشک نمی شود و مجبوریم از این ماده استفاده کنیم.

حالا با توجه به نسبت تعیین شده توسط کارخانه، رزین و هارنر را در لیوان یکبار مصرف ریخته و کمک چوب بستنی خوب با هم مخلوط کنید. این کار را به دقت انجام دهید زیرا در صورت خوب مخلوط نشدن ممکن است محصول نهایی هرگز خشک نشود.

بعد ازهم زدن رزین برای اطمینان آن را به لیوان یک بار مصرف دیگری منتقل کنید و مجدد خوب به هم زنید.

حالا به آرامی رزین را درون قالب و روی قطعات تزیینی خود بریزید.

و سپس به کمک سشوار آن را گرم کنید. این کار ضمن گرم و رقیق کردن رزین باعث می شود حباب هایی که روی رزین جمع شده اند به راحتی بترکند.

حالا روی قالب یک ظرف بزرگ به صورت وارونه قرار دهید تا رزین درمقابل خاک محفوظ بماند.

به بدلیجات خود اجازه خشک شدن دهید.

بعد از خشک شدن زیورالات ان ها را از قالب خارج کنید

 

رزین روی چوب خام

مزایا انجام رزین روی چوب خام :

 • چسبندگی عالی به سطح دارد.
 • در برابر اسید ها و باز های مقاومت شیمیایی دارد که بسته به نوع رزین متفاوت هست.
 • مقاومت مکانیکی بسیار قوی خواهد داشت که با توجه به نوع رزین متفاوت است.
 • نارسانا و تا حدودی عایق جریان الکتریسیته است که البته می توان آن را رسانا کرد.
 • چربی و انواع آلودگی روی آن ره راحتی پاک می شود.
 • قابلیت اضافه کردن پیگمنت های رنگی را دارد.

 

انواع رزین چوب

رزین اپوکسی حجمی چوب

این مدل برای ساخت محصولات بزرگ و پر حجم استفاده میشود ، به طوریکه باید رزین را در قالب های ریخته گری ریخت تا بتوان شیء بزرگی را تولید کرد.کیفیت بالای این محصول تاثیر زیادی در شفافیت، حباب نزدن و مقاوم بودن محصول ساخته شده دارد بنابراین باید در خرید رزین اپوکسی چوب دقت بالایی به خرج داد.

از مزیت های این محصول میتوان به این اشاره کرد که نیاز به حباب گیری و پولیش کاری ندارد زیرا کاملا شفاف است.

از رزین حجمی برای ساخت میز، روستیک، کانتر آشپزخانه، دکوراسیون داخلی، میز اداری و میز ناهار خوری استفاده می شود.

رزین اپوکسی پوششی چوب

از این محصول برای پوشش نازک روی سطوح استفاده میشود و این نوع رزین باید شفاف و مقاوم و بدون حباب باشد.

این نوع رزین نیاز به حلال ندارد و محصول ساخته شده پس از خشک شدن خاصیت ضد خش دارد و همچنین ضخامت رزین ریخته شده روی سطوح نباید بیش از 3 سانت شود.

برای سطوحی که نیاز به لایه ضد خش و عایق دارند مانند میز چوبی کانتر آشپزخانه، استفاده از رزین پوششی مناسب تر است.

 

تفاوت رزین حجمی و رزین پوششی

رزین اپوکسی چوب

چون رزین حجمی در حجم های بالا قابل استفاده است، برای استفاده باید آن را در قالب مورد نظر ریخت تا پس از خشک شدن قابل مصرف باشد. اما رزین پوششی را باید به صورت لایه ه­ای نازک بر روی سطح شیء ساخته شده پخش کرد. برای این کار نیاز به استفاده از غلطک یا پیستوله است.

رزین حجمی به خاطر حجم بالا به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد. اما رزین پوششی زمان کوتاه تری، حداکثر دو ساعت برای خشک شدن نیاز دارد. چون رزین حجمی چسبندگی بالایی دارد، باید از قالب هایی استفاده کرد که از جنس سیلیکون یا روکش ام دی اف باشند.

 

نحوه رزین زدن روی چوب

گام اول : انتخاب قالب مناسب

گام دوم : معیارهای مهم انتخاب رزین اپوکسی چوب

گام سوم : آماده سازی اتاق کار برای ساخت میز چوبی با اپوکسی

گام چهارم : فرآوری قطعات چوب برای ترکیب با اپوکسی چوب

گام پنجم : شروع اعمال لایه اول رزین اپوکسی در قالب + نکات مهم این مرحله

گام ششم : روش اعمال لایه های بعدی تا اتمام کار

 

enlightened مطالب پیشنهادی : پارتیشن شیشه ای ، پارتیشن فلزی ، پارتیشن متحرک

 

نحوه ساخت رزین چوب

گام اول : انتخاب قالب مناسب

گام دوم : معیارهای انتخاب رزین اپوکسی چوب

گام سوم : آماده سازی اتاق کار برای ساخت میز چوبی با اپوکسی

گام چهارم : فرآوری قطعات چوب برای ترکیب با اپوکسی چوب

گام پنجم : شروع اعمال لایه اول رزین اپوکسی در قالب + نکات مهم این مرحله

گام ششم : روش اعمال لایه های بعدی تا اتمام کار

 

خرید رزین چوب

آیا با مطالعه در این زمینه و مشاهده نمونه کار ها ، حالا تصمیم به خرید رزین اپوکسی چوب گرفته اید؟

قبل از انجام این کار حتما باید یک سری نکات را بدانید تا بتوانید بهترین مدل را خریداری کنید.

مثلا ابتدا باید به یک شرکت یا تولیدی معتبر مراجعه کنید و تمامی مدل ها را مشاهده کنید و نسبت به سلیقه و مکانی که قرار است این محصول در آنجا استفاده شود ، مدل و طرح و رنگ را انتخاب کنید.

بعد از آن هم از کیفیت محصول مطمئن شوید.

نکته ای که برای تمامی افراد و خریداران مهم است قیمت است که باید نسبت به مدل و طرح و کیفیت مناسب و منصفانه باشد ، به همین علت پیشنهاد میکنیم خرید این محصول را از شرکت آنیل چوب انجام دهید.

 

نکات مهم برای خرید رزین چوب

خرید رزین چوب

 1. ظرف بزرگ‌تر، رزین اپوکسی است که روی آن نوشته شده جزء A یا اپوکسی یا Epoxy ، ظرف کوچک‌تر، هاردنر است که روی آن نوشته شده جزء B یا هاردنر یا Hardener.

 2. ممکن است دو ظرف وزن یکسانی داشته باشند. در این حالت، نسبت اختلاط ۱به ۱ خواهد بود؛ یعنی هر مقدار از جزء A  برداشتید، همان مقدار هم باید از جزء B  بردارید تا مخلوط به نهایت سختی برسد؛ اگر وزن دوظرف برابر نبود حتماً نسبت اختلاط را از فروشنده بپرسید.

 3. دقت کنید رزین اپوکسی خریداری‌ شده دارای برچسب باشد. ظرف بدون برچسب و دستور مصرف را نخرید. هر رزین اپوکسی و هاردنر، دستور مصرف خاص خودشان را دارد و نمی‌توان آن‌ها را به روش دلخواه مخلوط کرد. مثلاً شما نمیتوانید رزین اپوکسی و هاردنری که نسبت اعلامی آن 1 به 2 است را به نسبت 1 به 1 استفاده کنید.

 4. به پلمب‌بودن ظروف رزین چوب دقت کنید، ظروف دریافتی شما باید پلمب باشند و حتماً فوم محافظ داشته باشند تا از تبادل هوا جلوگیری کند چون اپوکسی و هاردنر نباید با درب باز در معرض هوای آزاد قرار گیرند.

 5. موقع خرید رزین چوب دقت کنید ظرف مواد بهتر است شفاف نباشد. چون هاردنر در مقابل نور حساس است و ممکن است زرد شود. همچنین اپوکسی هم در مقابل نور خورشید حساس است؛ اگر ظرف کوچک است (مثلاً 100 گرم) مشکلی نیست چون مود داخل آن به سرعت مصرف میشود ولی ظروف بزرگ (از نیم لیتری به بالا) میتوانند با گذشت زمان برای هاردنر و اپوکسی مشکل ایجاد کنند.

 6. متأسفانه افراد سود‌جو با مخلوط‌ کردن حلال‌های مختلف با رزین چوب، کیفیت رزین را از بین می‌برند و باعث بروز مشکلات جسمی برای خریدار می‌شوند. اگر درب ظرف اپوکسی (جزء A) را باز کردید و بوی حلال مثل استون را حس کردید مطمئن باشید این رزین برای شما مشکل ساز خواهد شد.

 7. به غلظت رزین چوب خریداری شده دقت کنید، باید ببینید برای چه کاربردی نیاز به خرید رزین دارید.. غلظت مخلوط اپوکسی و هاردنری که برای کار با چوب مناسب است حدود 1000 سانتی پوز است و اگر بیشتر از این بود حبابگیری را برای شما مشکل میکند و برای کارهای زیورآلات مناسبتر است. (غلظت دقیق را از فروشنده بپرسید یا از او برگه مشخصات فنی محصول را بخواهید داخل برگه در سطر Viscosity ذکر شده است.)

 8. به محل نگهداری ظروف اپوکسی و هاردنر در مغازه فروشنده دقت کنید. اگر ظروف زیر نور خورشید و یا در هوای آزاد (در معرض سرما و گرما) هستند بهتر است خریداری نکنید. محل نگهداری رزین چوب باید سرپوشیده و در محل خشک و خنک باشد به دور از نور خورشید باشد و در محل مرطوب نگهداری نشود (دمای حدود 25 درجه)

 9. مهم‌ترین نکته اینکه فقط و فقط از فروشندۀ مطرح و خوش‌سابقه خرید کنید. رزین اپوکسی مادۀ بسیار حساسی است که به‌دلیل قیمت حدوداً گران و مصرف زیاد، برای افراد سودجو وسوسه‌کننده است.

 10. اگر هیچ‌یک از اسامی ذکرشده در بخش اول و دوم روی ظرف رزین چوب نوشته نشده بود: در اغلب نمونه‌های موجود در بازار، ظرف بزرگ همان جزء A و ظرف کوچک جزء B است، مگر حالتی که در نکتۀ ۱ ذکر شد.

 

کلاس آموزش چوب و رزین

برای ثبت نام کلاس های آموزش رزین به نکات زیر توجه کنید :

 • گروهی که برگزارکننده دوره هستند چه سوابقی داشته‌اند؛ چند دوره برگزار کرده‌اند و بازخورد شرکت کنندگان چگونه بوده؟
 • مدرس دوره چه کسی است؟ آیا سابقه حرفه‌ای در این زمینه دارد؟ آیا میتوان این هنر را از هرکسی یاد گرفت؟!
 • ورکشاپ با چه تعداد نفراتی برگزار میشود؟ گاهاً شده 30 نفر در یک کلاس نظاره‌گر دست استاد هستند!
 • آیا فقط استاد میز میسازد و بقیه نظاره‌گر هستند یا همه هنرجویان از نزدیک کار را لمس میکنند؟
 • و مهمتر از همه آیا این دوره با اینهمه سروصدا، خروجی “قابل ارائه به بازار” داشته است؟!
 • آیا خدماتی پس از دوره ارائه میشود و پشتیبانی به چه صورت است؟
 • مدرک چه نقشی دارد و کدامیک از مدارک ارائه شده دارای اعتبار است؟
 • تعداد سرفصلهای غیر مرتبط زیاد است، آیا بازدهی دارد؟

 

قیمت رزین چوب

مواد اولیه برای ساخت این محصول وارداتی است و از کشور های دیگر وارد ایران میشود و قیمت این محصول وابستگی کامل به قیمت ارز و شرایط واردات کشور دارد ، البته برخی کارخانجات در کشور خودمان هم دست به تولید این مواد زده اند اما به دلیل ته رنگ زردی که دارد برای دکوراتیو مناسب نیستند و به همین علت مجبور به استفاده از مواد وارداتی هستیم.

قیمت رزین چوب علاوه بر اینکه به این مواد بستگی دارد ، به طرح و مدل و کیفیت محصول نهایی هم وابستگی زیادی دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت ها با ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1 . رزين اپوکسي در چه صنايعي کاربرد دارد؟

رزین اپوکسی در صنعت چوب و دکوراتیو کاربرد داشته و به کمک آن می توان اثرهای هنری بی نظیری خلق کرد.

2 . خصوصيات رزين مرغوب که بايد هنگام خريد به آن توجه داشت، چيست؟

در خرید رزین اپوکسی چوب، باید خصوصیات رزین مرغوب را بشناسید. رزین چوب باید شفاف، بدون بوی تند، بدون حباب و بدون ترک باشد. در ترکیب رزین و هاردنر دقت داشته باشید که از ترکیب 2 به 1 از رزین و هاردنر استفاده کنید. اگر موارد گفته شده را رعایت کنید محصولی شفاف بدون حباب و کاملاً شیشه ای خواهید داشت.

3 . کاربرد رزين حجمي و رزين پوششي چيست؟

برای سطوحی که نیاز به لایه ضد خش و عایق دارند مانند میز چوبی کانتر آشپزخانه، استفاده از رزین پوششی مناسب تر است اما از رزين حجمي مي توان براي ساخت میز، روستیک، کانتر آشپزخانه، دکوراسیون داخلی، میز اداری و میز ناهار خوری استفاده کرد.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید